When and where to watch competition at Buenos Aires 2018 on Monday, 8 October.

(All times Buenos Aires local time, UTC−3 hours)

Artistic Gymnastics (Youth Olympic Park – America Pavilion)

14:00 – 16:55
Men's rings qualification
Women's vault qualification

19:00 – 21:35
Men's vault qualification

Badminton (Tecnopolis Park – Badminton Arena)

09:00 – 12:30
Men’s and women’s singles group matches

13:30 – 17:00
Men’s and women’s singles group matches

18:00 – 21:00
Relay team group matches

Basketball 3×3 (Urban Park – Parque Mujeres Argentinas)

09:00 – 14:00

Men’s and women’s preliminary round

Catch the action on Olympic Channel.

Beach Handball (Tecnopolis Park – Parque Sarmiento)

10:00 – 13:20
Men’s and women’s preliminary round

14:30 – 17:50
Men’s and women’s preliminary round

Beach volleyball (Green Park – Beach Volleyball Arena)

09:00 – 16:50
Men’s and women’s preliminary round

Breaking (Urban Park – Parque Mujeres Argentinas)

15:10 – 17:55

B-Girls and B-Boys quarter-finals, semi-finals, finals and medal ceremonies

Catch the action on Olympic Channel.

Equestrian (Green Park – Club Hípico Argentino)

14:00 – 15:30

Jumping International Team – Round 1

Fencing (Youth Olympic Park – Africa Pavilion)

09:00 – 13:45
Women's épée individual pool phase
Men's épée individual pool phase
Men’s épée individual round of 16
Women’s épée individual round of 16
Men’s épée individual quarter-finals
Women’s épée individual quarter-finals

17:00 – 20:10
Women’s épée individual semi-finals
Men’s épée individual semi-finals
Women’s épée individual finals and medal ceremony
Men’s épée individual finals and medal ceremony

Futsal (Tecnopolis Park – Futsal Main Stadium)

14:00 – 22:00
Men’s and women’s first round

Catch the action on Olympic Channel.

Gymnastics (Youth Olympic Park – America Pavilion)

14:00 – 16:55

Multidiscipline Team Event – Artistic Gymnastics – Men's Rings

Multidiscipline Team Event – Trampoline Gymnastics – Women's

Multidiscipline Team Event – Artistic Gymnastics – Women's Vault

19:00 – 21:35

Multidiscipline Team Event – Artistic Gymnastics – Men's Vault

Multidiscipline Team Event – Trampoline Gymnastics – Men's

Hockey 5s (Youth Olympic Park – Hockey Field)

09:30 – 18:30
Men’s and women’s preliminary round

Judo (Youth Olympic Park – Asia Pavilion)

10:00 – 12:25
Women’s -52kg elimination round of 16
Men’s -81kg elimination round of 16
Women’s -63kg elimination round of 16
Women’s -52kg quarter-finals
Men’s -81kg quarter-finals
Women’s -63kg quarter-finals
Women’s -52kg repechage first and second round of 16
Men’s -81kg repechage first and second round of 16
Women’s -63kg repechage first and second round of 16
Women’s -52kg semi-finals
Men’s -81kg semi-finals
Women’s -63kg semi-finals
Women’s -52kg repechage round of 8
Men’s -81kg repechage round of 8
Women’s -63kg repechage round of 8

15:00 – 16:00
Women’s -52kg finals and medal ceremony
Men’s -81kg finals and medal ceremony
Women’s -63kg finals and medal ceremony

Catch the action on Olympic Channel.

Roller Speed Skating (Paseo de la Costa)

11:00 – 11:55
Women’s Combined 500m sprint quarter-finals
Men’s Combined 500m sprint quarter-finals

16:00 - 17:40
Women’s Combined 500m semi-finals
Men’s Combined 500m semi-finals
Women’s Combined 500m sprint final and medal ceremony
Men’s Combined 500m sprint final and medal ceremony

Catch the action on Olympic Channel.

Rowing (Urban Park – Dique 3 Puerto Madero)

13:00 – 14:50
Men’s single sculls round 2
Women’s single sculls round 2
Men’s pair round 2
Women’s pair round 2

13:30 – 17:20
Men’s single sculls round 3
Women’s single sculls round 3
Men’s pair round 3
Women’s pair round 3

Sailing (Club Nautico San Isidro)

12:00 – 18:00
Men’s windsurfing Techno 293+ races
Women’s windsurfing Techno 293+ races
Men's kiteboarding IKA Twin Tip Racing races
Women's kiteboarding IKA Twin Tip Racing races
Mixed two-person multihull - Nacra 15 races

Shooting (Tecnopolis Park – Shooting Range)

09:00 – 12:15
Women's 10m air rifle qualification
Women’s 10m air rifle finals and medal ceremony

Sport Climbing (Urban Park – Sport Climbing Wall)

09:00 – 09:30
Men’s combined qualification – speed

11:00 – 13:15
Men’s combined qualification – bouldering

15:00 – 16:30
Men’s combined qualification – lead

Catch the action on Olympic Channel.

Swimming (Youth Olympic Park – Natatorium)

10:00 – 11:30
Women's 100m freestyle heats
Women's 200m butterfly heats
Women's 4×100m medley relay heats
Men’s 200m freestyle heats
Men's 100m butterfly heats
Men's 200m medley relay heats

18:00 – 19:55
Men’s 100m backstroke final and medal ceremony
Women’s 200m butterfly final and medal ceremony
Men’s 200m freestyle final and medal ceremony
Women's 50m breaststroke final and medal ceremony
Men’s 100m butterfly semi-finals
Women’s 100m freestyle semi-finals

Men's 100m breaststroke final and medal ceremony
Women's 100m backstroke final and medal ceremony

Men's 200m individual medley final and medal ceremony
Women's 4×100m medley relay final and medal ceremony

Catch the action on Olympic Channel.

Table tennis (Tecnopolis Park – Table Tennis Arena)

10:00 – 14:30
Men's singles preliminary stage
Women’s singles preliminary stage

16:00 – 20:30
Men’s singles preliminary stage
Women’s singles preliminary stage

Catch the action on Olympic Channel.

Taekwondo (Youth Olympic Park – Oceania Pavilion)

14:00 – 18:00
Women’s -49kg round of 16
Men’s -55kg round of 16
Women’s -49kg quarter-finals
Men’s -55kg quarter-finals

19:00 – 21:00
Women’s -49kg semi-finals
Men’s -55kg semi-finals
Women’s -49kg final and medal ceremony
Men’s -55kg final and medal ceremony

Tennis (Green Park – Buenos Aires Lawn Tennis Club)

10:00 – 18:00
Women’s singles first round
Men’s doubles first round

Trampoline Gymnastics (Youth Olympic Park – America Pavilion)

14:00 - 16:55
Women's qualification

19:00 - 21:35
Men's qualification

Triathlon (Green Park – Bosques de Palermo)

11:00 – 12:45
Men’s race and medal ceremony

Weightlifting (Youth Olympic Park – Europe Pavilion)

16:00 – 17:30
Women’s 48kg final and medal ceremony

20:00 – 21:30*
Men’s 62kg final and medal ceremony
*

Catch the action on Olympic Channel.

Enjoyed this story? Like it or share it with your friends!