When and where to watch competition at Buenos Aires 2018 on Wednesday, 10 October.

(All times Buenos Aires local time, UTC−3 hours)

Artistic Gymnastics (Youth Olympic Park – America Pavilion)

14:00 – 17:10
Men's all-around qualification

Women's all-around qualification

Women's balance beam qualification

19:00 – 22:35
Men's horizontal bar qualification

Badminton (Tecnopolis Park – Badminton Arena)

09:00 – 16:15
Men’s and women’s singles quarter-finals

18:00 - 21:00
Relay team quarter-final

Basketball 3×3 (Urban Park – Parque Mujeres Argentinas)

09:00 – 14:00

Men’s and women’s preliminary round

Catch the action on Olympic Channel.

3x3 Basketball rocks Buenos Aires

3x3 Basketball rocks Buenos Aires

Beach Handball (Tecnopolis Park – Parque Sarmiento)

10:00 – 13:20

Men’s and women’s preliminary round

14:30 – 17:50

Men’s and women’s preliminary round

Beach Volleyball (Green Park – Beach Volleyball Arena)

09:00 – 16:50

Men’s and women’s preliminary round

Breaking (Urban Park – Parque Mujeres Argentinas)

16:45 – 17:55
Mixed team preliminaries

Catch the action on Olympic Channel.

Japan's Shigekix ready to conquer the breaking world

Japan's Shigekix ready to conquer the breaking world

Cycling (Paseo de la Costa)

10:30 – 14:30

Mixed BMX freestyle park men's and women's seeding and qualification

Fencing (Youth Olympic Park – Africa Pavilion)

10:30 – 16:15

Mixed continental team quarter-finals, semi-finals and final

Catch the action on Olympic Channel.

Futsal (Tecnopolis Park – Futsal Main Stadium)

14:00 – 22:00

Men’s and women’s first round

Catch the action on Olympic Channel.

Golf (Hurlingham Club)

08:30 – 16:00

Women's individual stroke play Round 2

Men's individual stroke play Round 2

Gymnastics (Youth Olympic Park – America Pavilion)

14:00 – 17:05

Multidiscipline team event final

Hockey 5s (Youth Olympic Park – Hockey Field)

09:30 – 18:30

Men’s and women’s preliminary round

Catch the action on Olympic Channel.

Judo (Youth Olympic Park – Asia Pavilion)

10:00 – 13:15

Mixed team elimination round of 16, quarter-finals

15:00 - 16:55

Mixed team elimination semi-finals and final

Rhythmic Gymnastics (Youth Olympic Park – America Pavilion)

14:00 – 17:10

Individual all-around qualification Subdivision 2 Rotation 3

19:00 – 22:35

Individual All-Around Qualification Subdivision 2 Rotation 4

Rowing (Urban Park – Dique 3 Puerto Madero)

09:50 – 12:45

Men's single sculls semi-finals and final

Women's single sculls semi-finals and final

Sailing (Club Nautico San Isidro)

12:00 – 18:00
Men’s kiteboarding IKA twin tip races

Mexed two-person multihull Nacra 15 races

Women’s kiteboarding IKA twin tip races

Shooting (Tecnopolis Park – Shooting Range)

09:00 – 12:15

Men's 10m air pistol qualification

Men’s 10m air pistol final

13:15 - 15:30

10m air rifle mixed international team qualification and round-of-16

Sport Climbing (Urban Park – Sport Climbing Wall)

10:00 – 10:20

Men's combined final – speed

11:45 – 13:20

Men’s combined final – bouldering

15:50 – 17:05

Men's combined final – lead

Swimming (Youth Olympic Park – Natatorium)

10:00 – 11:30

Men's 50m butterfly heats

Women's 50m backstroke heats

Men's 200m breaststroke heats

Women's 200m freestyle heats

Men's 4x100m medley relay heats

18:00 –19:40

Men's 50m freestyle final

Women's 50m backstroke semi-finals

Men's 200m breaststroke semi-finals

Men's 200m breaststroke final

Women's 50m butterfly final

Men's 50m backstroke final

Women's 100m breaststroke final

Men's 50m butterfly semi-finals

Men's 50m butterfly semi-finals

Women's 200m freestyle final

Men's 4×100m medley relay final

Catch the action on Olympic Channel.

Table tennis (Tecnopolis Park – Table Tennis Arena)

10:00 – 13:00

Men's singles semi-finals

Women's singles semi-finals

16:00 – 19:30

Women's singles final

Men's singles final

Catch the action on Olympic Channel.

Taekwondo (Youth Olympic Park – Oceania Pavilion)

14:00 – 17:00

Women's -63kg round of 16 and quarter-finals

Men's -73kg round of 16 and quarter-finals

19:00 – 21:00

Women's -63kg semi-finals

Men's -73kg semi-finals

Women's -63kg final

Men's -73kg final

Catch the action on Olympic Channel.

Tennis (Green Park – Buenos Aires Lawn Tennis Club)

10:00 – 18:00

Men's singles quarter-finals

Women's singles second round

Mixed doubles quarter-finals

Women's doubles semi-final

Catch the action on Olympic Channel.

Enjoyed this story? Like it or share it with your friends!