2019 Winter Universiade: Maxim Kovtun takes figure skating win in men’s short program

Matteo Rizzo took second with Andrei Lazukin in third place ahead of free skate at the Winter University Games in Krasnoyarsk, Russia.

There was a victory for Russia’s Maxim Kovtun in Krasnoyarsk after a disappointing performance at the 2019 ISU European Championships.

A score of 91.74 meant a short program win at the Winter University Games for the 23-year-old.

The reigning Russian national champion only finished 14th in Minsk.

Matteo Rizzo of Italy secured second place at the 2019 Winter Universiade with a routine that included a quad toe and a triple axel.

The 2018 NHK Trophy bronze medalist, and 2018 Italian national champion, finished with a score of 90.78.

Russia’s Maxim Kovtun at men's short program
Russia’s Maxim Kovtun at men's short programRussia’s Maxim Kovtun at men's short program

Errors from the big names

Andrei Lazukin of Russia capitalised on falls from two of the favourites.

Lazukin scored 88.63 which was enough for third.

Alexander Samarin fell on an attempted quad and finished in 6th place.

There were high hopes for Samarin after he came in second place at European Championships behind Javier Fernandez of Spain.

Kazuki Tomoni of Japan, third in this season's Rostelecom Cup in Moscow, turned in an elegant short program routine but his fall meant he was out of podium contention in 7th.

There’s a chance for redemption in the men’s free skate that starts at 1200 UTC on Thursday (7 March 2019).

In the pair’s short program, Anastasia Poluianova and Dmitry Sopot of Russia took top spot. The free skate starts at 0900 UTC on Thursday.

Andrei Lazukin who finished in third in the men's short program
Andrei Lazukin who finished in third in the men's short programAndrei Lazukin who finished in third in the men's short program

Ladies’ Singles

The women’s competition starts with the short program on Friday.

Stanislava Konstantinova heads the field in the ladies' singles.

The Russian finished fourth in the European Championships but still missed out on a place at the ISU World Championships.

Instead, Russia chose to send Olympic champion Alina Zagitova, recent European champion Sofia Samodurova and two-time Olympic silver medallist Evgenia Medvedeva.

Joining Konstantinova at the Winter University Games is team-mate Maria Sotskova who won silver at the 2016 Youth Olympic Games in Innsbruck. The 18-year-old placed 8th at the Winter Olympics 2018 in PyeongChang.

Konstantinova remains the favourite even though her fourth place in January's European Championships was not enough to book a spot in the World Championship line-up.

Kazakhstan's Elizabet Tursynbaeva and Mai Mihara of Japan are also skaters to keep an eye on in a talented field.

Set your alarm for 0700 UTC to watch the action live on Olympic Channel.

Daily Streaming Schedule

Thursday 7 March

Alpine Skiing - Women's Giant Slalom

Biathlon - Women's 10km and Men's 12.5km Pursuit

Figure Skating - Ice Dance Rhythm Dance

Figure Skating - Pairs Free Skate

Figure Skating - Men's Free Skate

Ski Orienteering - Mixed Sprint Relay

Friday 8 March

Alpine Skiing - Men's Giant Slalom

Cross-Country Skiing - Mixed Team Sprint

Figure Skating - Mixed Synchronised Short Program

Figure Skating - Ladies' Short Program

Figure Skating - Ice Dance Free Dance

Bandy - Women's Bronze Medal Match

Bandy - Women's Gold Medal Match

Snowboard - Women's and Men's Halfpipe

Saturday 9 March

Cross-Country Skiing - Women's Relay

Cross-Country Skiing - Men's Relay

Figure Skating - Synchronized Free Skate

Figure Skating - Ladies' Free Skate

Figure Skating - Exhibition

Alpine Skiing - Mixed Alpine Team Event

Biathlon - Single Mixed Relay

Bandy - Men's Semi-Finals

Freestyle Skiing - Women's and Men's Moguls

Curling - Men's and Women's Semi-Finals

Sunday 10 March

Curling - Men's and Women's Medal Matches

Alpine Skiing - Women's Slalom

Biathlon - Women's and Men's Mass Start

Snowboard - Women's and Men's Slopestyle

Ski Orienteering - Men's and Women's Middle Distance

Bandy - Men's Bronze Medal Match

Bandy - Men's Gold Medal Match

Ice Hockey - Women's Semi-Finals

Freestyle Skiing - Dual Moguls

Monday 11 March

Alpine Skiing - Men's Slalom

Cross-Country Skiing - Women's 15km Mass Start

Freestyle skiing - Women's and Men's Ski Cross

Ice Hockey - Women's Bronze Medal Match

Ice Hockey - Women's Gold Medal Match

Ice Hockey - Men's Semi-Finals

Tuesday 12 March

Cross-Country Skiing - Men's 30km Mass Start

Ice Hockey - Men's Bronze Medal Match

Ice Hockey - Men's Gold Medal Match

Closing Ceremony

*Click here for our up-to-date streaming schedule

Enjoyed this story? Share it with your friends!