A complete sport-by-sport live event streaming schedule.

The 2018 Youth Olympic Games begin on Saturday, 6 October with a spectacular street-party style opening ceremony in downtown Buenos Aires.

The sporting schedule begins the next day as the world’s best young athletes compete until the closing ceremony on Thursday, October 18.

You can follow the Games on the Olympic Channel. Here's a complete sport-by-sport guide to every event that will be streamed on the Olympic Channel.

And don't forget to watch our live show YOG DAILY on Twitter and Facebook every day of the Youth Olympic Games at 13:00 Argentina Standard Time.

All times listed are Argentina Standard Time (ART). Schedule is subject to change.

To watch your favourite event, click HERE.

Ceremonies

Date – Time – Event

6 Oct – 19:55 – Opening Ceremony

18 Oct – 19:25 – Closing Ceremony

Archery

Date – Time – Event

14 Oct – 08:55 – Mixed International Team 1/8 Elimination Round

14 Oct – 13:55 – Mixed International Team Quarterfinals, Semi-finals, Finals

15 Oct – 08:55 – Men’s and Women’s Recurve Individual 1/16 Elimination Round

15 Oct – 13:55 – Men’s and Women’s Recurve Individual 1/16 Elimination Round

16 Oct – 09:55 – Women’s Recurve Individual 1/8 Elimination Round

16 Oct – 13:55 – Women’s Recurve Individual Quarterfinals, Semi-finals, Finals

17 Oct – 09:55 – Men’s Recurve Individual 1/8 Elimination Round

17 Oct – 13:55 – Men’s Recurve Individual Quarterfinals, Semi-finals, Finals

Artistic Gymnastics

Date – Time – Event

11 Oct – 16:55 – Men’s Individual All-Around Final

12 Oct – 16:55 – Women’s Individual All-Around Final

13 Oct – 16:55 – Men’s Floor Exercise Final

13 Oct – 16:55 – Women’s Vault Final

13 Oct – 16:55 – Men’s Pommel Horse Final

13 Oct – 16:55 – Women’s Uneven Bars Final

14 Oct – 16:55 – Men’s Rings Final

14 Oct – 16:55 – Men’s Vault Final

15 Oct – 16:55 – Women’s Balance Beam Final

15 Oct – 16:55 – Men’s Parallel Bars Final

15 Oct – 16:55 – Women’s Floor Exercise Final

15 Oct – 16:55 – Men’s Horizontal Bar Final

Athletics

Date – Time – Event

11 Oct – 14:25 – Men’s 5000m Race Walk

11 Oct – 14:25 – Women’s Discus Throw 1kg

11 Oct – 14:25 – Women’s Pole Vault

11 Oct – 14:25 – Men’s High Jump

11 Oct – 14:25 – Women’s 3000m

11 Oct – 14:25 – Women’s Long Jump

11 Oct – 14:25 – Men’s 3000m

11 Oct – 14:25 – Women’s 100m Hurdles (76.2cm)

11 Oct – 14:25 – Men’s Discus Throw 1.5kg

11 Oct – 14:25 – Women’s 800m

11 Oct – 14:25 – Men’s 400m

12 Oct – 14:25 – Women’s 5000 Race Walk

12 Oct – 14:25 – Women’s Hammer

12 Oct – 14:25 – Throw 3kg

12 Oct – 14:25 – Men’s Shot Put 5kg

12 Oct – 14:25 – Women’s High Jump

12 Oct – 14:25 – Men’s 2000m Steeplechase

12 Oct – 14:25 – Men’s Long Jump

12 Oct – 14:25 – Women’s 2000m Steeplechase

12 Oct – 14:25 – Women’s 1500m

12 Oct – 14:25 – Men’s 1500m

12 Oct – 14:25 – Men’s Hammer Throw 5kg

12 Oct – 14:25 – Women’s Shot Put 3kg

12 Oct – 14:25 – Women’s 100m

12 Oct – 14:25 – Men’s 100m

13 Oct – 14:25 – Men’s Triple Jump

13 Oct – 14:25 – Women’s Javelin Throw 500g

13 Oct – 14:25 – Women’s 400m Hurdles (76.2cm)

13 Oct – 14:25 – Men’s 400m Hurdles (83.8cm)

13 Oct – 14:25 – Men’s 200m

13 Oct – 14:25 – Women’s 200m

13 Oct – 14:25 – Men’s Javelin Throw 700g

13 Oct – 14:25 – Women’s Triple Jump

13 Oct – 14:25 – Men’s 800m

13 Oct – 14:25 – Men’s 110m Hurdles (91.4cm)

14 Oct – 13:55 – Women’s Pole Vault

14 Oct – 13:55 – Women’s Long Jump

14 Oct – 13:55 – Men’s Discus Throw 1.5kg

14 Oct – 13:55 – Women’s 100m Hurdles (76.2cm)

14 Oct – 13:55 – Women’s 800m

14 Oct – 13:55 – Women’s Discus

14 Oct – 13:55 – Throw 1kg

14 Oct – 13:55 – Men’s 400m

14 Oct – 13:55 – Women’s 400m

15 Oct – 13:30 – Women’s 3000m

15 Oct – 13:30 – Men’s 3000m

15 Oct – 13:30 – Women’s 2000m Steeplechase

15 Oct – 13:30 – Men’s 2000m Steeplechase

15 Oct – 13:30 – Men’s Shot Put 5kg

15 Oct – 13:30 – Women’s 1500m

15 Oct – 13:30 – Women’s High Jump

15 Oct – 13:30 – Men’s 5000m Race Walk

15 Oct – 13:30 – Men’s 1500m

15 Oct – 13:30 – Men’s Long Jump

15 Oct – 13:30 – Men’s 800m

15 Oct – 13:30 – Men’s Hight Jump

15 Oct – 13:30 – Men’s 5000m Race Walk

15 Oct – 13:30 – Men’s Hammer Throw 5kg

15 Oct – 13:30 – Women’s 100m

15 Oct – 13:30 – Men’s 100m

15 Oct – 13:30 – Women’s Shot Put 3kg

16 Oct – 13:40 – Men’s 100m

16 Oct – 13:40 – Women’s Shot Put 3kg

16 Oct – 13:40 – Men’s Pole Vault

16 Oct – 13:40 – Men’s Triple Jump

16 Oct – 13:40 – Women’s Javelin Throw 500g

16 Oct – 13:40 – Women’s 5000m Race Walk

16 Oct – 13:40 – Men’s 400m Hurdles (83.8cm)

16 Oct – 13:40 – Men’s 200m

16 Oct – 13:40 – Women’s Triple Jump

16 Oct – 13:40 – Women’s 200m

16 Oct – 13:40 – Men’s Javelin Throw 700g

16 Oct – 13:40 – Men’s 110m Hurdles (91.4cm)

Badminton

Date – Time – Event

11 Oct – 11:55 – Men’s and Women’s Singles Semi-finals

11 Oct – 17:55 – Relay Team Semi-finals

12 Oct – 10:55 – Men’s and Women’s Bronze Medal Match

12 Oct – 13:25 – Relay Team Bronze Medal Match

12 Oct – 15:25 – Men’s, Women’s and Relay Team Gold Match

Basketball 3×3

Date – Time – Event

7 Oct – 08:55 – Men’s and Women’s Preliminary Rounds

8 Oct – 08:55 – Men’s and Women’s Preliminary Rounds

9 Oct – 08:55 – Men’s and Women’s Preliminary Rounds

10 Oct – 08:55 – Men’s and Women’s Preliminary Rounds

11 Oct – 09:55 – Men’s and Women’s Preliminary Rounds

12 Oct – 09:55 – Men’s and Women’s Preliminary Rounds

13 Oct – 09:55 – Men’s and Women’s Preliminary Rounds

14 Oct – 09:55 – Men’s and Women’s Preliminary Rounds

15 Oct – 13:25 – Women’s Shoot-out Qualification and Finals

15 Oct – 13:25 – Men’s Dunk Contest Qualification and Finals

16 Oct – 11:55 – Men’s and Women’s Quarterfinals

16 Oct – 14:55 – Men’s and Women’s Quarterfinals

17 Oct – 10:55 – Men’s and Women’s Semi-finals and Finals

Beach Handball

Date – Time – Event

12 Oct – 10:00 – Men’s and Women’s Main and Consolidation Rounds

12 Oct – 14:30 – Men’s and Women’s Placement Matches

13 Oct – 09:30 – Men’s and Women’s Semi-finals

13 Oct – 14:10 – Men’s and Women’s Bronze and Gold Medal Matches

Beach Volleyball

Date – Time – Event

15 Oct – 09:00 – Men’s and Women’s Team Quarterfinals

16 Oct – 10:00 – Men’s Team Semi-final

16 Oct – 15:00 – Women’s Team Semi-final

17 Oct – 10:00 – Men’s Team Bronze and Gold Medal Match

17 Oct – 14:00 – Women’s Team Bronze and Gold Medal Match

Boxing

Date – Time – Event

17 Oct – 13:00 – Men’s Flyweight 5th Place, Bronze and Gold Medal

17 Oct – 13:00 – Men’s Welterweight 5th Place, Bronze and Gold Medal

17 Oct – 13:00 – Men’s Super Heavyweight 5th Place, Bronze and Gold Medal

17 Oct – 13:00 – Women’s Featherweight Bronze and Gold Medal

17 Oct – 18:00 – Men’s Lightweight 5th Place, Bronze and Gold Medal

17 Oct – 18:00 – Men’s Middleweight 5th Place, Bronze and Gold Medal

17 Oct – 18:00 – Men’s Heavyweight 5th Place, Bronze and Gold Medal

17 Oct – 18:00 – Women’s Middleweight Bronze and Gold Medal

18 Oct – 13:00 – Men’s Bantamweight 5th Place, Bronze and Gold Medal

18 Oct – 13:00 – Men’s Light Welterweight 5th Place, Bronze and Gold Medal

18 Oct – 13:00 – Men’s Light Heavyweight 5th Place, Bronze and Gold Medal

18 Oct – 13:00 – Women’s Flyweight Bronze and Gold Medal

18 Oct – 13:00 – Women’s Lightweight Bronze and Gold Medal

Cycling

11 Oct – 11:00 – Men’s and Women’s Mixed BMX Freestyle Team Small Final

11 Oct – 11:00 – Men’s and Women’s Mixed BMX Freestyle Team Big Final

Dance Sport Breaking

Date – Time – Event

8 Oct – 15:10 – B-Boys and B-Girls Finals

10 Oct – 16:45 – Mixed Team Preliminaries

11 Oct – 16:30 – Mixed Team Quarterfinals, Semi-finals, Finals

Diving

Date – Time – Event

13 Oct – 17:00 – Women’s 10m Platform Final

14 Oct – 9:00 – Men’s 3m Springboard Preliminary

14 Oct – 17:0 – Men’s 3m Springboard Final

15 Oct – 9:00 – Women’s 3m Springboard Preliminary

15 Oct – 17:00 – Women’s 3m Springboard Final

16 Oct – 9:00 – Men’s 10m Platform Preliminary

16 Oct – 17:00 – Men’s 10m Platform Final

17 Oct – 17:00 – Mixed International Team Final

Fencing

Date – Time – Event

9 Oct – 09:00 – Women’s Sabre Individual (Pools, Table of 16, Quarterfinals)

9 Oct – 09:00 – Men’s Foil Individual (Pools, Table of 16, Quarterfinals)

9 Oct – 16:30 – Women’s Sabre Individual (Semi-finals, Bronze and Gold Medal Bout)

9 Oct – 16:30 – Men’s Foil Individual (Semi-finals, Bronze and Gold Medal Bout)

10 Oct – 10:30 – Mixed Continental Team Quarterfinals

10 Oct – 12:10 – Mixed Continental Team Semi-finals

10 Oct – 14:20 – Mixed Continental Team Bronze and Gold Medals

Futsal

Date – Time – Event

15 Oct – 14:00 – Women’s and Men’s Semi-finals

17 Oct – 15:30 – Women’s Bronze and Gold Medal Matches

18 Oct – 10:30 – Men’s Bronze and Gold Medal Matches

Hockey 5s

Date – Time – Event

9 Oct – 09:30 – Men’s and Women’s Preliminary Rounds

10 Oct – 09:30 – Men’s and Women’s Preliminary Rounds

11 Oct – 09:30 – Men’s and Women’s Preliminary Rounds

12 Oct – 09:00 – Men’s Classification and Quarterfinals Matches

12 Oct – 14:00 – Women’s Quarterfinals

13 Oct – 09:00 – Men’s and Women’s Classification Matches

13 Oct – 14:00 – Men’s and Women’s Semi-finals

14 Oct – 9:30 – Men’s and Women’s Classification Matches

14 Oct – 13:00 – Men’s and Women’s Bronze and Gold Matches

Judo

Date – Time – Event

7 Oct – 10:00 – Men’s 55kg (Elimination Rounds, Quarterfinals, Repechages, Semi-finals)

7 Oct – 10:00 – Women’s 44kg (Elimination Rounds, Quarterfinals, Repechages, Semi-finals)

7 Oct – 10:00 – Men’s 66kg (Elimination Rounds, Quarterfinals, Repechages, Semi-finals)

7 Oct – 15:00 – Men’s 55kg (Bronze and Gold Medal)

7 Oct – 15:00 – Women’s 44kg (Bronze and Gold Medal)

7 Oct – 15:00 – Men’s 66kg (Bronze and Gold Medal)

8 Oct – 10:00 – Women’s 52kg (Elimination Rounds, Quarterfinals, Repechages, Semi-finals)

8 Oct – 10:00 – Men’s 81kg (Elimination Rounds, Quarterfinals, Repechages, Semi-finals)

8 Oct – 10:00 – Women’s 63kg (Elimination Rounds, Quarterfinals, Repechages, Semi-finals)

8 Oct – 15:00 – Women’s 52kg (Bronze and Gold Medal)

8 Oct – 15:00 – Men’s 81kg (Bronze and Gold Medal)

8 Oct – 15:00 – Women’s 63kg (Bronze and Gold Medal)

Karate

Date – Time – Event

17 Oct – 10:00 – Women’s Kumite 53kg Elimination Rounds

17 Oct – 10:00 – Men’s Kumite 61kg Elimination Rounds

17 Oct – 10:00 – Women’s Kumite 59kg Elimination Rounds

17 Oct – 15:00 – Women’s Kumite 53kg Semi-finals and Final

17 Oct – 15:00 – Men’s 61kg Semi-finals and Final

17 Oct – 15:00 – Women’s 59kg Semi-finals and Final

18 Oct – 09:00 – Men’s Kumite 68kg Elimination Rounds

18 Oct – 09:00 – Women’s Kumite +59kg Elimination Rounds

18 Oct – 09:00 – Men’s Kumite +68kg Elimination Rounds

18 Oct – 15:00 – Men’s Kumite 68kg Semi-finals and Final

18 Oct – 15:00 – Women’s Kumite +59kg Semi-finals and Final

18 Oct – 15:00 – Men’s Kumite +68kg Semi-finals and Final

Rhythmic Gymnastics

Date – Time – Event

16 Oct – 17:00 – Individual All-Around Final

Roller Speed Skating

Date – Time – Event

7 Oct – 10:00 – Men’s and Women’s Combined 1000m Sprint Semi-finals

7 Oct – 14:00 – Men’s and Women’s Combined 1000m Sprint Final

7 Oct – 16:00 – Men’s and Women’s Combined 5000m Elimination Final

8 Oct – 11:00 – Men’s and Women’s Combined 500m Sprint Quarterfinals

8 Oct – 16:00 – Men’s and Women’s Combined 500m Sprint Semi-finals and Finals

Rugby Sevens

Date – Time – Event

13 Oct – 11:55 – Men’s and Women’s Pool Matches

13 Oct – 15:00 – Men’s and Women’s Pool Matches

14 Oct – 11:55 – Men’s and Women’s Pool Matches

14 Oct – 15:00 – Men’s and Women’s Pool Matches

15 Oct – 09:45 – Men’s and Women’s Pool Matches

15 Oct – 13:50 – Men’s and Women’s Finals and Victory Ceremonies

Sport Climbing

Date – Time – Event

7 Oct – 08:55 – Women’s Combined Qualification – Speed

7 Oct – 10:55 – Women’s Combined Qualification – Bouldering

7 Oct – 14:55 – Women’s Combined Qualification – Lead

8 Oct – 08:55 – Men’s Combined Qualification – Speed

8 Oct – 10:55 – Men’s Combined Qualification – Bouldering

8 Oct – 14:55 – Men’s Combined Qualification – Lead

9 Oct – 09:55 – Women’s Combined Final – Speed

9 Oct – 11:40 – Women’s Combined Final – Bouldering

9 Oct – 15:45 – Women’s Combined Final – Lead

10 Oct – 09:55 – Men’s Combined Final – Speed

10 Oct – 11:40 – Men’s Combined Final – Bouldering

10 Oct – 15:45 – Men’s Combined Final – Lead

Swimming

Date – Time – Event

7 Oct – 10:00 – Women’s 100m Backstroke

7 Oct – 10:00 – Women’s 50m Breaststroke

7 Oct – 10:00 – Women’s 200m Individual Medley

7 Oct – 10:00 – Men’s 400m Freestyle

7 Oct – 10:00 – Men’s 100m Backstroke

7 Oct – 10:00 – Men’s 100m Breaststroke

7 Oct – 10:00 – Mixed 4×100m Freestyle Relay

7 Oct – 18:00 – Men’s 400m Freestyle Final

7 Oct – 18:00 – Women’s 100m Backstroke Semi-final

7 Oct – 18:00 – Women’s 50m Breaststroke Semi-final

7 Oct – 18:00 – Men’s 100m Backstroke Semi-final

7 Oct – 18:00 – Men’s 100m Breaststroke Semi-final

7 Oct – 18:00 – Women’s 200m Individual Medley Final

7 Oct – 18:00 – Mixed 4×100m Freestyle Relay Final

8 Oct – 10:00 – Women’s 100m Freestyle

8 Oct – 10:00 – Women’s 200m Butterfly

8 Oct – 10:00 – Women’s 4×100m Medley Relay

8 Oct – 10:00 – Men’s 200m Freestyle

8 Oct – 10:00 – Men’s 100m Butterfly

8 Oct – 10:00 – Men’s 200m Individual Medley

8 Oct – 18:00 – Men’s 100m Backstroke Final

8 Oct – 18:00 – Women’s 200m Butterfly Final

8 Oct – 18:00 – Men’s 200 Freestyle Final

8 Oct – 18:00 – Women’s 50m Breaststroke Final

8 Oct – 18:00 – Men’s 100m Butterfly Semi-finals

8 Oct – 18:00 – Women’s 100m Freestyle Semi-finals

8 Oct – 18:00 – Men’s 100m Breaststroke Final

8 Oct – 18:00 – Women’s 100m Backstroke Final

8 Oct – 18:00 – Men’s 200m Individual Medley Final

8 Oct – 18:00 – Women’s 4×100m Medley Relay

9 Oct – 10:00 – Women’s 800m Freestyle

9 Oct – 10:00 – Women’s 200m Backstroke

9 Oct – 10:00 – Women’s 100m Breaststroke

9 Oct – 10:00 – Women’s 50m Butterfly

9 Oct – 10:00 – Men’s 50m Freestyle

9 Oct – 10:00 – Men’s 50m Backstroke

9 Oct – 10:00 – Men’s 4×100m Freestyle Relay

9 Oct – 18:00 – Women’s 800m Freestyle

9 Oct – 18:00 – Women’s 50m Butterfly Semi-finals

9 Oct – 18:00 – Men’s 50m Freestyle Semi-finals

9 Oct – 18:00 – Women’s 200m Backstroke Finals

9 Oct – 18:00 – Men’s 100m Butterfly Finals

9 Oct – 18:00 – Women’s Breaststroke Semi-finals

9 Oct – 18:00 – Men’s 50m Backstroke Semi-finals

9 Oct – 18:00 – Women’s 100m Freestyle Final

9 Oct – 18:00 – Men’s 4×100m Freestyle Relay Final

10 Oct – 10:00 – Women’s 200m Freestyle

10 Oct – 10:00 – Women’s 50m Backstroke

10 Oct – 10:00 – Men’s 200m Breaststroke

10 Oct – 10:00 – Men’s 50m Butterfly

10 Oct – 10:00 – Men’s 4×100m Medley Relay

10 Oct – 18:00 – Men’s 50m Freestyle Final

10 Oct – 10:00 – Women’s 50m Backstroke Semi-finals

10 Oct – 10:00 – Men’s 200m Breaststroke Final

10 Oct – 10:00 – Women’s 50m Butterfly Final

10 Oct – 10:00 – Men’s 50m Backstroke Final

10 Oct – 10:00 – Women’s 100m Breaststroke Final

10 Oct – 10:00 – Men’s 50m Butterfly Semi-finals

10 Oct – 10:00 – Women’s 200m Freestyle Final

10 Oct – 10:00 – Men’s 4×100m Medley Relay

Table Tennis

Date – Time – Event

7 Oct – 10:00 – Men’s and Women’s Singles Preliminary Stages

7 Oct – 16:00 – Men’s and Women’s Singles Preliminary Stages

8 Oct – 10:00 – Men’s and Women’s Singles Preliminary Stages

8 Oct – 16:00 – Men’s and Women’s Singles Preliminary Stages

9 Oct – 10:00 – Men’s Singles and Women’s Round of 16

9 Oct – 15:00 – Men’s and Women’s Singles Quarterfinals

10 Oct – 10:00 – Men’s and Women’s Singles Semi-finals

10 Oct – 16:00 – Men’s and Women’s Bronze and Gold Medal Matches

Taekwondo

Date – Time – Event

9 Oct – 14:00 – Men’s −63kg (Round of 16 and Quarterfinals)

9 Oct – 14:00 – Women’s −55kg (Round of 16 and Quarterfinals)

9 Oct – 19:00 – Men’s −63kg (Semi-finals and Gold Medal Contest)

9 Oct – 19:00 – Women’s −55kg (Semi-finals and Gold Medal Contest)

10 Oct – 14:00 – Men’s −73kg (Round of 16 and Quarterfinals)

10 Oct – 14:00 – Women’s −63kg (Round of 16 and Quarterfinals)

10 Oct – 19:00 – Men’s −73kg (Semi-finals and Gold Medal Contest)

10 Oct – 19:00 – Women’s −63kg (Semi-finals and Gold Medal Contest)

Tennis

Date – Time – Event

7 Oct – 10:00 – Men’s Singles First Round

7 Oct – 10:00 – Women’s Doubles First Round

8 Oct – 10:00 – Women’s Singles First Round

8 Oct – 10:00 – Men’s Doubles First Round

9 Oct – 10:00 – Men’s Singles Second Round

9 Oct – 10:00 – Women’s Doubles Quarterfinals

9 Oct – 10:00 – Mixed Doubles First Round

10 Oct – 10:00 – Men’s Singles Quarterfinal

10 Oct – 10:00 – Women’s Singles Second Round

10 Oct – 10:00 – Men’s Doubles Quarterfinals

10 Oct – 10:00 – Women’s Doubles Semi-finals

11 Oct – 10:00 – Men’s Singles Semi-finals

11 Oct – 10:00 – Women’s Singles Quarterfinals

11 Oct – 10:00 – Mixed Doubles Second Round

12 Oct – 10:00 – Men’s Singles Bronze Medal Match

12 Oct – 10:00 – Women’s Singles Semi-finals

12 Oct – 10:00 – Men’s Doubles Semi-finals

12 Oct – 10:00 – Women’s Doubles Bronze Medal Match

12 Oct – 10:00 – Mixed Doubles Quarterfinals

13 Oct – 10:00 – Men’s Singles Final

13 Oct – 10:00 – Women’s Singles Bronze Medal Match

13 Oct – 10:00 – Men’s Doubles Bronze Medal Match

13 Oct – 10:00 – Women’s Doubles Final

13 Oct – 10:00 – Mixed Doubles Semi-finals

14 Oct – 10:00 – Women’s Singles Final

14 Oct – 10:00 – Men’s Doubles Final

14 Oct – 10:00 – Mixed Doubles Final

14 Oct – 10:00 – Mixed Doubles Bronze Medal Match

Weightlifting

Date – Time – Event

7 Oct – 16:00 – Women’s 44kg

7 Oct – 20:00 – Men’s 56kg

8 Oct – 16:00 – Women’s 58kg

8 Oct – 20:00 – Men’s 62kg

Enjoyed this story? Like it or share it with your friends!