Lausanne 2020: Full Winter Youth Olympic Games schedule

Your guide to the Winter Youth Olympics 2020, including event schedules, online streaming details on Olympic Channel, and much more!

The 2020 Winter Youth Olympic Games will begin with a bang on Thursday, 9 January, when a spectacular firework display lights up the Opening Ceremony in Lausanne.

The sporting action begins the next day, as the world’s best young winter athletes lock horns in the Olympic capital city.

This schedule will help ensure that you don’t miss any of the action from the 2020 Winter Youth Olympics, which take place across six venues in Switzerland and one in France.

Olympic Channel will be on the ground at every venue, bringing you streamed events, a live blog, podcasts, a daily live show on Twitter and Facebook, and tons of social media action from behind the scenes!

(All times Lausanne local time, UTC+1 hours)

Opening Ceremony - Thursday, 9 January

The third Winter Youth Olympics will kick off with a festival of music and fireworks at Malley Ice Rink in Lausanne.

After the Olympic Bowl is lit, there will be some other surprises the Lausanne 2020 organising committee will reveal on the night.

If you can't be there in person, it will be streamed worldwide on Olympic Channel, 20:00 - 21:30.

Day 1 - Friday, 10 January

Alpine skiing (Les Diablerets Alpine Centre)

10:30 - 11:45 Women's Super G - Medal final

12:30 - 13:30 Men's Super G - Medal final

Curling (Champery Curling Arena)

10:00 - 20:15 Mixed Team round robin, Round One - Streamed on Olympic Channel until 10:00 - 12:15 and 18:25 - 19:00

Figure skating (Malley Arena)

14:00 - 15:30 Pairs short program - Streamed on Olympic Channel

16:00 - 18:45 Men's single short programme - Streamed on Olympic Channel 14:00 - 15:30 and 16:00 - 18:25

Ice hockey - Mixed NOC 3x3 (Lausanne Vaudoise Arena)

16:00 - 18:30 Men’s round one preliminaries

18:30 - 21:00 Women’s round one preliminaries

Ski mountaineering (Villars Winter Park)

10:30 - 12:30 Women's Individual - Medal final

12:30 - 14:30 Men's Individual - Medal final

Medal ceremony (Le Flon)

19:00 Medal Plaza - Streamed on Olympic Channel 19:00 - 19:35

Day 2 - Saturday, 11 January

Alpine skiing (Les Diablerets Alpine Centre)

10:30 - 11:30 Women's Alpine Combined - Medal final

12:00 - 13:00 Men's Alpine Combined - Medal final

Biathlon (Les Tuffes Nordic Centre)

10:30 - 12:30 Women's Individual 10 km - Medal final

13:00 - 15:30 Men's Individual 12.5 km - Medal final

Curling (Champery Curling Arena)

10:00 - 20:15 Mixed Team round robin, Round Two - Streamed on Olympic Channel 10:00 - 12:15 and 18:35 - 19:00

Figure skating (Malley Arena)

14:00 - 15:40 Ice dance free dance - Streamed live on Olympic Channel 14:00 - 15:40

16:10 - 18:45 Women's singles short programme - Streamed on Olympic Channel 16:15 - 18:35

Ice hockey - Mixed NOC 3x3 (Lausanne Vaudoise Arena)

10:00 - 12:30 Men’s Round Two preliminaries

12:30 - 15:00 Women's Round Two preliminaries

17:00 - 19:30 Men’s Round Three preliminaries

19:30 - 22:00 Women’s Round Three preliminaries

Medal ceremony (Le Flon)

19:00 Medal Plaza - Streamed on Olympic Channel 19:00 - 19:35

Day 3 - Sunday, 12 January

Alpine skiing (Les Diablerets Alpine Centre)

10:00 - 14:00 Women's Giant Slalom - Streamed on Olympic Channel until 10:00 - 11:30

Men's Giant Slalom - Streamed on Olympic Channel until 13:25 - 14:15

Biathlon (Les Tuffes Nordic Centre)

10:30 - 11:30 Women's sprint 6 km

13:30 - 15:0 Men's sprint 7.5 km

Curling (Champery Curling Arena)

10:00 - 20:15 Mixed Team round robin, Round Three - Streamed on Olympic Channel 17:00 - 19:00

Figure skating (Malley Arena)

11:30 - 13:30 Pairs Free Dance - Medal final, streamed on Olympic Channel 11:30 - 13:25

14:00 - 16:45 Men's Singles Free Skate - Medal final, streamed on Olympic Channel 14:15 - 17:00

Ice hockey - Mixed NOC 3x3 (Lausanne Vaudoise Arena)

10:00 - 12:30 Men’s Round Four preliminaries

12:30 - 15:00 Women's Round Four preliminaries

17:00 - 19:30 Men’s Round Five preliminaries

19:30 - 22:00 Women’s Round Five preliminaries

Speed skating (St. Moritz speed skating oval)

11:00 - 14:00 Women's and Men's 500m - Medal finals

Medal ceremonies (Le Flon and St. Moritz)

19:00 Medal Plaza - Streamed on Olympic Channel 19:00 - 19:35

Day 4 - Monday, 13 January

Alpine skiing (Les Diablerets Alpine Centre)

10:00 - 14:00 Men's Giant Slalom - Streamed on Olympic Channel 10:00 - 11:30 and 13:30 - 14:00

Curling (Champery Curling Arena)

10:00 - 20:15 Mixed Team round robin, Round Four - Streamed on Olympic Channel 16:40 - 18:00

Figure skating (Malley Arena)

11:30 - 13:30 Ice Dance Free Dance - Medal final, streamed on Olympic Channel 11:30 - 13:30

14:00 - 16:45 Women's Singles Free - Medal final, streamed on Olympic Channel 14:00 - 16:30

Ice hockey - Mixed NOC 3x3 (Lausanne Vaudoise Arena)

10:00 - 12:30 Men’s Round Six preliminaries

12:30 - 15:00 Women's Round Six preliminaries

17:00 - 19:30 Men’s Round Seven preliminaries

19:30 - 22:00 Women’s Round Seven preliminaries

Ski mountaineering (Villars Winter Park)

10:30 - 13:30 Women's and Men's Sprint - Medal finals

Speed skating (St. Moritz speed skating oval)

11:00 - 14:00 Women's and Men's 1500m - Medal finals

Medal ceremonies (Le Flon and St. Moritz)

19:00 Medal Plaza - Streamed on Olympic Channel 19:00 - 19:45

Day 5 - Tuesday, 14 January

Alpine skiing (Les Diablerets Alpine Centre)

09:30 - 16:15 Women's & Men's Slalom - Medal finals, streamed on Olympic Channel 09:30 - 12:30 and 13:40 - 16:15

Biathlon (Les Tuffes Nordic Centre)

11:00 - 13:00 Single Mixed Relay - Medal final

Curling (Champery Curling Arena)

10:00 - 20:15 Mixed Team round robin, Round Five - Streamed on Olympic Channel 12:30 - 13:40, 16:15 - 18:30, and 18:30 - 19:00

Ice hockey - Mixed NOC 3x3 (Lausanne Vaudoise Arena)

12:30 - 15:00 Women's & Men's semi-finals

Ski mountaineering (Villars Winter Park)

11:00 - 12:45 Mixed NOC Relay - Medal final

Medal ceremonies (Le Flon)

19:00 Medal Plaza - Streamed on Olympic Channel 19:00 - 19:35

Day 6 - Wednesday, 15 January

Alpine skiing (Les Diablerets Alpine Centre)

11:00 - 12:30 Parallel Mixed Team Event - Medal final

Biathlon (Les Tuffes Nordic Centre)

10:30 - 12:30 Mixed Relay - Medal final

Curling (Champery Curling Arena)

10:00 - 12:15 Mixed Team quarter-finals - Streamed on Olympic Channel 10:00 - 12:15

14:00 - 16:15 Mixed Team semi-finals - Streamed on Olympic Channel 18:00 - 19:00

Figure skating (Malley Arena)

11:30 - 17:30 Mixed NOC Team Event - Medal final, streamed on Olympic Channel 12:15 - 16:00

Ice hockey - Mixed NOC 3x3 (Lausanne Vaudoise Arena)

12:00 - 15:00 Women's and Men's finals - Medal finals

Speed skating (St. Moritz speed skating oval)

11:00 - 12:00 Mixed NOC Team Sprint - Medal final

Medal ceremonies (Le Flon and St. Moritz)

19:00 Medal Plaza - Streamed on Olympic Channel 19:00 - 19:45

Meet Yodli, the Lausanne 2020 mascot

Meet Yodli, the Lausanne 2020 mascot

Day 7 - Thursday, 16 January

Finals: Curling, Speed skating x2

Curling (Champery Curling Arena)

12:00 - 14:30 Mixed Team final - Medal final, streamed on Olympic Channel 12:00 - 14:30

Speed skating (St. Moritz speed skating oval)

11:00 - 12:00 Women's & Men's Mass Start - Medal finals

Medal ceremonies (Le Flon and St. Moritz)

19:00 Medal Plaza

Day 8 - Friday, 17 January

Ice hockey - Six-Teams Tournament (Lausanne Vaudoise Arena)

17:00 - 19:00 Sweden v Slovakia (Women) - Streamed on Olympic Channel 17:00 - 19:00

20:00 - 22:00 Czech Republic v Switzerland (Women) - Streamed on Olympic Channel 20:00 - 22:00

Luge (St. Moritz Olympic Bob Run)

08:30 - 10:30 Women's Single - Medal final

11:00 - 12:30 Men's Double - Medal final

Medal ceremonies (Le Flon and St. Moritz)

19:00 Medal Plaza

Day 9 - Saturday, 18 January

Cross-country skiing (Vallee de Joux Cross-country Centre)

11:00 - 14:30 Women's & Men's Cross - Medal finals

Curling (Champery Curling Arena)

10:00 - 20:00 Mixed NOC Doubles knock out

Freestyle skiing / Snowboarding (Leysin Park & Pipe)

09:30 - 12:00 Women's Slopestyle qualifiers - Streamed on Olympic Channel 09:30 - 11:00 and 14:30 - 17:00

12:30 - 15:00 Women's Slopestyle finals - Medal finals

Luge (St. Moritz Olympic Bob Run)

08:30 - 10:30 Men's Single - Medal final

11:00 - 12:30 Women's Double - Medal final

Ice hockey - Six-Teams Tournament (Lausanne Vaudoise Arena)

11:00 - 13:00 Germany v Sweden (Women)

14:00 - 16:00 Canada v Russia (Men)

17:00 - 19:00 Japan v Czech Republic (Women) - Streamed on Olympic Channel 17:00 - 19:00

20:00 - 22:00 USA v Finland (Men) Streamed on Olympic Channel 20:00 - 22:00

Nordic combined (Les Tuffes Nordic Centre)

10:30 - 16:00 Women's Individual NH/4km - Medal final

10:30 - 16:00 Men's Individual NH/6km - Medal final

Short-track speed skating (Malley Arena)

11:00 - 14:30 Women's & Men's 1000m - Medal finals, streamed on Olympic Channel 11:00 - 14:30

Medal ceremonies (Le Flon and St. Moritz)

19:00 Medal Plaza - Streamed on Olympic Channel 19:00 - 19:50

Day 10 - Sunday, 19 January

Bobsleigh (St. Moritz Olympic Bob Run)

12:00 - 14:00 Women's Monobob - Medal final

Cross-country skiing (Vallee de Joux Cross-country Centre)

13:00 - 16:15 Women's & Men's sprint - Medal finals

Curling (Champery Curling Arena)

10:00 - 20:00 Mixed NOC Doubles knock out

Freestyle skiing / Snowboarding (Leysin Park & Pipe)

09:30 - 12:00 Men's Slopestyle qualifiers - Streamed on Olympic Channel 09:30 - 15:00

12:30 - 15:00 Men's Slopestyle finals - Medal final, streamed on Olympic Channel 14:00 - 15:00

Ice hockey - Six-Teams Tournament (Lausanne Vaudoise Arena)

11:00 - 13:00 Switzerland v Japan (Women) - Watch on Olympic Channel 20 January 15:00 - 17:00

14:00 - 16:00 Denmark v Canada (Men) - Watch on Olympic Channel 20 January 15:00 - 17:00

17:00 - 19:00 Slovakia v Germany (Women) - Streamed on Olympic Channel 17:00 - 19:00

20:00 - 22:00 Switzerland v USA (Men) - Streamed on Olympic Channel 20:00 - 22:00

Skeleton (St. Moritz Olympic Bob Run)

14:00 - 16:00 Women's Individual - Medal final

Ski jumping (St. Moritz Olympic Bob Run)

13:00 - 16:00 Women's & Men's Individual - Medal finals

Medal ceremonies (Le Flon and St. Moritz)

19:00 Medal Plaza - Streamed on Olympic Channel 19:00 - 19:50

Day 11 - Monday, 20 January

Bobsleigh (St. Moritz Olympic Bob Run)

12:00 - 14:00 Men's Monobob - Medal final

Curling (Champery Curling Arena)

10:00 - 20:00 Mixed NOC Doubles knock out

Freestyle skiing (Leysin Park & Pipe)

09:30 - 12:15 Women's & Men's Halfpipe qualification - Streamed on Olympic Channel 09:30 - 13:00

12:30 - 15:00 Women's & Men's Halfpipe finals - Medal finals

Freestyle Snowboarding (Leysin Park & Pipe)

09:30 - 12.45 Women's & Men's Big Air Qualification

Ice hockey - Six-Teams Tournament (Lausanne Vaudoise Arena)

11:00 - 13:00 Women's semi-final one - Streamed on Olympic Channel 16:00 - 17:00

14:00 - 16:00 Russia v Denmark (Men)

17:00 - 19:00 Women's semi-final two - Streamed on Olympic Channel 17:00 - 19:00

20:00 - 22:00 Finland v Switzerland (Men) - Streamed on Olympic Channel 20:00 - 22:00

Luge (St. Moritz Olympic Bob Run)

08:30 - 11:00 Team Relay - Medal final

Nordic combined (Les Tuffes Nordic Centre)

10:30 - 14:30 Mixed Teams - Medal finals

Short-track speed skating (Malley Arena)

13:00 - 16:00 Women's & Men's 500m - Medal final, streamed on Olympic Channel 13:00 - 16:00

Skeleton (St. Moritz Olympic Bob Run)

14:00 - 16:00 Men's Individual - Medal final

Snowboarding (Villars Winter Park)

11:00 - 14:30 Women's & Men's cross - Medal finals

Medal ceremonies (Le Flon and St. Moritz)

19:00 Medal Plaza - Streamed on Olympic Channel 19:00 - 19:50

Day 12 - Tuesday, 21 January

Cross-country skiing (Vallee de Joux Cross-country Centre)

11:00 - 15:00 Women's 5km and Men's 10km - Medal finals

Curling (Champery Curling Arena)

10:00 - 20:00 Mixed NOC Doubles knock out

Freestyle skiing (Leysin Park & Pipe)

09:30 - 12.45 Women's & Men's Big Air Qualification

Freestyle Snowboarding (Leysin Park & Pipe)

9:30 - 12:15 Men's & Women's Halfpipe qualification - Streamed on Olympic Channel 09:30 - 11:00

12:30 - 15:00 Men's & Women's Halfpipe Finals - Medal finals, streamed on Olympic Channel 13:00 - 14:00

Ice hockey - Six-Teams Tournament (Lausanne Vaudoise Arena)

11:00 - 13:00 Men's semi-final one - Streamed on Olympic Channel 11:00 - 13:00

14:00 - 16:00 Men's semi-final two - Streamed on Olympic Channel 14:00 - 16:00

17:00 - 19:00 Women's bronze medal match - Medal final, streamed on Olympic Channel 17:00 - 19:00

20:00 - 22:00 Women's gold medal match - Medal final - Streamed on Olympic Channel 20:00 - 22:00

Skiing / Snowboarding (Villars Winter Park)

11:00 - 12:30 Ski-Snowboard cross mixed team - Medal finals

Medal ceremony (Le Flon)

19:00 Medal Plaza - Streamed on Olympic Channel 19:00 - 19:55

Day 13 - Wednesday, 22 January

Finals: Curling, Freestyle Skiing x2, Ice hockey, Nordic combined, Short track speed skating, Snowboarding x2

Curling (Champery Curling Arena)

09:30 - 11:30 Mixed NOC doubles semi-finals

13:30 - 15:30 Mixed NOC doubles final - Medal final

Freestyle skiing / snowboarding (Leysin Park & Pipe)

10:00 - 13:00 Women's & Men's Big Air finals - Medal finals, Streamed on Olympic Channel 11:15 - 13:00 and 17:00 - 19:00

Ice hockey - Six-Teams Tournament (Lausanne Vaudoise Arena)

12:00 - 14:00 Men's bronze medal match - Medal final, Streamed on Olympic Channel 13:00 - 15:00

15:00 - 17:00 Men's gold medal match - Medal final, Streamed on Olympic Channel 15:00 - 17:00

Nordic combined (Les Tuffes Nordic Centre)

10:00 - 11:30 Mixed team NH 4x3.3 km ski jumping

13:00 - 14:30 Mixed team NH 4x3.3 km cross-country

Short-track speed skating (Malley Arena)

10:00 - 11:15 Mixed NOC relay, Streamed on Olympic Channel 10:00 - 11:15

CLOSING CEREMONY - Streamed on Olympic Channel 19:00 - 19:45

The 3rd Winter Youth Olympic Games will finish as they started, with a firework-filled celebration, before the Flame is put out.

The first party is open to everyone at the Flon, in the heart of Lausanne, with a second celebration reserved for the athletes at the SwissTech Convention Centre.

Enjoyed this story? Share it with your friends!